Co się dzieje z gryzoniem po zjedzeniu trutki?
Gryzonie, takie jak szczury i myszy, są często niechcianymi gośćmi w naszych domach, magazynach czy miejscach pracy. W celu ich eliminacji powszechnie stosuje się trutki. Po spożyciu trutki przez gryzonia, w jego organizmie zachodzą szereg procesów biochemicznych, które prowadzą do śmierci. Proces ten jest zależny od rodzaju użytej trucizny i może trwać od kilku godzin do kilku dni. Zrozumienie, co dokładnie dzieje się z gryzoniem po zjedzeniu trutki, może pomóc w skuteczniejszym zarządzaniu problemem. Trutki na gryzonie w Bydgoszczy są dostępne w ofercie firmy Promex. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Działanie antykoagulantów
Najczęściej stosowanymi trutkami są antykoagulanty, które zaburzają proces krzepnięcia krwi u gryzoni. Po spożyciu trutki zawierającej antykoagulant, substancja ta zaczyna ingerować w funkcjonowanie witaminy K, która jest niezbędna do syntezy czynników krzepnięcia. W efekcie krew gryzonia traci zdolność do prawidłowego krzepnięcia. Proces ten nie jest natychmiastowy; może trwać kilka dni, zanim poziom czynników krzepnięcia spadnie na tyle, by doprowadzić do poważnych krwotoków wewnętrznych.
Gryzoń, który spożył antykoagulant, początkowo może nie wykazywać żadnych oznak zatrucia. Jednak w miarę postępu procesu, zaczynają się u niego pojawiać objawy takie jak osłabienie, letarg, trudności w oddychaniu oraz krwawienia z nosa, ust lub odbytu. Gryzonie często stają się bardziej apatyczne i mogą szukać schronienia w ciemnych, ciepłych miejscach. W końcowej fazie zatrucia dochodzi do rozległych krwotoków wewnętrznych, które prowadzą do śmierci zwierzęcia.
Działanie fosforków i innych toksyn
Inną grupą trutek są fosforki, które działają w inny sposób niż antykoagulanty. Fosforki, po spożyciu przez gryzonia, reagują z kwasem żołądkowym, tworząc fosforowodór - gaz, który jest bardzo toksyczny. Fosforowodór szybko przenika do krwiobiegu i powoduje uszkodzenia komórek, szczególnie w wątrobie, nerkach i sercu. Objawy zatrucia fosforkami mogą pojawić się już po kilku godzinach od spożycia trucizny i obejmują wymioty, biegunkę, ból brzucha oraz silne osłabienie.
Gryzoń, który spożył trutkę zawierającą fosforki, doświadcza szybkiego pogorszenia stanu zdrowia. Fosforowodór powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych i prowadzi do zaburzeń metabolicznych. Zwierzę może wykazywać objawy drgawek, trudności w oddychaniu i silnego osłabienia. W przypadku fosforków śmierć następuje stosunkowo szybko, zazwyczaj w ciągu 24 do 48 godzin od spożycia trucizny. Proces ten jest bolesny i stresujący dla gryzonia.