Choroby przenoszone przez domowe szkodniki
Inwazja szkodników, które mogą pojawiać się w naszych domach lub mieszkaniach, jest niezwykle uciążliwa, ale także niebezpieczna, ponieważ mogą one przenosić wiele chorób wywoływanych przez bakterie, wirusy lub bytujące na nich pasożyty. Choć niechcianych gości można się pozbyć, stosując odpowiednio dobrane środki na owady latające i biegające oraz gryzonie, to następstwa kontaktu mogą być niezwykle nieprzyjemne. Przekonaj się, jakie niebezpieczeństwa może spowodować obecność owadów lub gryzoni.
Do czego może doprowadzić inwazja owadów?
Zagrożenia związane z pojawieniem się wielu owadów dotyczą bezpośredniego narażenia na ich ugryzienia lub użądlenia jak w przypadku owadów latających np. komarów, os czy szerszeni. Warto jednak pamiętać o tym, że mogą one również roznosić wiele groźnych chorób. Będzie tak np. jeżeli chodzi o karaluchy lub prusaki. Kontakt z tymi pierwszymi może skutkować zarażeniem wirusem grypy, rotawirusami, a także cholerą lub gruźlicą. Trzeba się też liczyć z ryzykiem zakażenia licznymi bytującymi na nich mikroorganizmami. Zarazki rozprzestrzeniające się wraz z prusakami mogą z kolei wywoływać biegunki, cholerę, gruźlicę, a nawet trąd. Są także siedliskiem pasożytów i bakterii m.in. Escherichia coli, Enterococcus faecalis czy Klebsiella oxytoca oraz grzybów, w trym Candida albicans powodującego kandydozę.
Jakie zagrożenie stanowią gryzonie?
Szczury mogą zaatakować człowieka, powodując dotkliwe pogryzienia, szkodę może przynieść także kontakt z ich odchodami, moczem czy śliną. Podobnie jak myszy mogą roznosić dur brzuszny, włośnicę lub salmonellozę. Są także przyczyną leptospirozy, histoplazmozy, choroby Powassan, gorączki szczurzej, gorączki krwotocznej, jak również hymenolepiozy, choroby Weila, czy tyfusu plamistego lub nawet dżumy.